Військово-прикладний хортинг

Виховання патріотизму засобами військово-прикладного хортингу як професійно-прикладного виду спорту України

Україна – це моя Батьківщина! Небо, вода, земля, і все що на ній знаходиться, росте і живе – це мій рідний край! І допоки б'ється моє серце, українські люди – це мій народ, зі своєю мовою і традиціями! У кожного громадянина, державного службовця, діяча культури, підприємця, робітника, ким би він не був, від солдата до генерала, від робітника до міністра, ці слова мають грати вирішальну роль при прийнятті рішення на роботі або у побуті. Батьківщину складають український народ і всі інші народи України, що століттями живуть на нашій спільній землі. Протягом всієї нашої історії стан єдності людей, усіх народів в Україні покращується і зміцнювався зусиллями кращих представників українського суспільства. Якщо ж з якихось причин зв'язки між людьми, землями, народностями в країні слабшали, то слабшала і держава. Тоді спалахували неконтрольовані люті бунти, відбувалися смути, а територія країни, у кінцевому підсумку, піддавалася розколу або зовнішнім завоюванням. Але, Батьківщина як мати – це величина незмінна. Може змінюватися політична ситуація в країні, форма правління, навіть територія країни, але Батьківщина й її державність завжди потребували відданої праці та захисту, творчого будівництва й оборони.

Патріотизм – це уособлення любові до своєї Батьківщини, причетність до її історії, природи, досягнень, проблем, привабливих і невіддільних у силу своєї неповторності й незамінності, складових духовно-моральних основ особистості, що формують її громадянську позицію і потребу в гідному, до самопожертви відданому служінні Батьківщині. Патріотизм являє собою фундамент суспільної і державної систем, духовно-моральну основу їх життєздатності й ефективного функціонування.

Патріотичне виховання – це виховання найважливіших духовно-моральних і культурно-історичних цінностей, що відображають специфіку формування та розвитку українського суспільства і держави, національної самосвідомості, способу життя, світорозуміння і долі нації. Воно включає безмежну любов і відданість своїй Батьківщині, гордість за приналежність до великого народу України, до його звершень, випробувань і проблем, шанування національних святинь і символів, готовність до гідного і самовідданого служіння суспільству і державі.

Саме на цих засадах працюють усі підрозділи Федерації військово-спортивного хортингу в нашій країні. На навчально-тренувальних вишколах з військово-спортивного хортингу учні проходять не тільки допризовну підготовку з фізичними випробуваннями, а головне, що впроваджує педагогічний і тренерський колектив федерації, це сприйняття учнями всіх без винятку військових знань через призму патріотизму та любові до української землі. Любов до Батьківщини неможлива без знань про Батьківщину. Ці знання зберігають досвід наших близьких попередників і далеких пращурів. Він безцінний для нас, якщо ми поважаємо і шануємо пам'ять про минулі покоління. Вони своїми силами, своїм розумом і працею створили й упорядкували для життя нашу географічно привабливу країну, утримали найбагатшу у світі землю, захистили її у війнах і відновили після смутних часів. Свій досвід і досягнення вони передавали нам через генетичну пам'ять народу, письмові тексти, телевізійні кінохроніки, інші способи, щоб ми знали свою історію, розуміли найбільше значення Батьківщини для себе і наших нащадків у майбутньому.

Україна дала світові тисячі видатних людей у різних сферах суспільного життя – у спорті, культурі, науці, освіті, літературі, мистецтві, економіці, військовій справі й навіть політиці. Це були, і є сьогодні люди різного походження, соціального стану, різних політичних поглядів, віруючі й атеїсти, християни, мусульмани та послідовники багатьох інших релігій світу. Але всіх їх об'єднувало й об'єднує одне почуття – любов до Батьківщини. Вона і в минулому, і сьогодні дає їм моральну силу та можливість реалізувати свої таланти. Без цього почуття жодна людина не може зробити гідний внесок у культуру українського народу, залишити добру пам'ять про себе в нашій історії.

На заняттях з військово-спортивного хортингу інструктори доводять учням, що людина, не здатна керувати собою, протистояти життєвим спокусам і власним слабостям, не зможе розумно й раціонально побудувати своє особисте життя. Тим більше гідно служити у збройних силах, адже військова служба вимагає особливого напруження фізичних і духовних сил, постійної зібраності, відповідальності, дисциплінованості, вольових якостей особистості, навичок самооборони та виживання в екстремальних умовах. Виховання патріотизму засобами військово-спортивного хортингу сприяє єднанню зусиль у діяльності військових, науковців, педагогів і спортсменів у нових умовах і нових формах співробітництва з урахуванням реальних інтересів людей.

Військово-спортивний хортинг розвиває в Україні Громадська організація «Федерація військово-спортивного хортингу України», зареєстрована Міністерством юстиції України 13 червня 2014 року (Свідоцтво № 1420027). Федерації офіційно присвоєно статус всеукраїнської громадської організації. Відповідно до статутних завдань, організація виховує і фізично готує тих, хто сьогодні може і бажає зміцнювати і захищати нашу сучасну державу. Для цього учні намагаються якомога більше знати про українську історію, героїчне минуле, про наших видатних історичних діячів і досягнення, перемоги і поразки, традиції українського війська і козацтва. Тільки такі знання роблять із байдужих людей відданих патріотів і громадян України, а з просто населення, з людей, якими може керувати хто завгодно – єдину українську націю, що усвідомлює свою самобутність і неповторність.

Характерними рисами українців завжди було те, що ми – самостійний і гідний народ, який обробляє себе сам і не лізе у кишеню до сусідів. Українське суспільство, держава не потребують того, щоб вигадувати собі переваги за рахунок інших народів, паразитувати за рахунок інших націй, об'єднуватися з кимось для злочинних цілей. Подібного роду об'єднання людей із такою егоїстичною метою не може бути стійким, довготривалим. У цьому відношенні патріотизм є опорою морального розвитку людини з самої ранньої юності. Він допомагає придбати імунітет від багатьох вад, руйнівних зовнішніх впливів і потрясінь, якими так сповнене наше сучасне життя.

Якщо людина гарно знає культурні народні традиції, поважає і дотримується їх, дійсно любить свою Батьківщину і працює над собою, її важко уявити деградованим п'яницею, крадієм, розпусником або наркоманом, вона не може бути безсовісним бандитом, злодієм, вбивцею. За характером така людина не може бути зрадником. Усі ці негативні явища просто несумісні з думками, почуттями та діями справжнього свідомого патріота, бо саме патріотизм є основою нашого життя і безпеки.

Водночас, у результаті тяжких випробувань на тренуваннях з військово-спортивного хортингу, вишколів на військових полігонах, проведення комплексних спортивних і військово-прикладних змагань загартовується характер майбутніх воїнів, виховуються патріоти, готові до захисту Батьківщини, народжується еліта українців, яка є прикладом для оточуючих людей. Така особистість вміє діяти відважно й упевнено при абияких небезпечних обставинах, є могутньою і незламною у своїх патріотичних переконаннях, усвідомлює не тільки самобутність своєї нації, а свою велич, силу, мужність, звитягу, має високі позитивні амбіції та лідерські якості, психічно врівноважена і стримана, фізично здорова та здатна перемагати, відчуває справжню гордість за свою державу, прагне до найвищих стандартів і всесвітнього визнання, і не дозволяє ніякому закордонному діячеві жодного кривдного слова або дії у бік своєї Батьківщини.

Таким чином, військово-спортивний хортинг є національним військовим професійно-прикладним видом спорту, одним із найбільш перспективних напрямів виховної патріотичної роботи з молоддю, на відміну від багатьох інших, що представляються привабливими, розважальними, новомодними тощо. Особливо великі переваги військово-спортивного хортингу в роботі з так званою "важкою" молоддю, до якої, на жаль, відносяться не тільки безпритульні, діти з соціально незабезпечених сімей, а й молоді люди, пов'язані з кримінальним світом, наркомани, починаючі крадії тощо. Крім дітей і підлітків, які складають цю категорію за визначенням (безвихідь становища в силу ненормальних антисоціальних умов життя), дуже значна частина молоді, у тому числі з цілком благополучних, навіть заможних сімей, не може знайти себе в суспільстві у плані гідної самореалізації. Причина цього полягає у відсутності соціально значущих духовних цінностей, орієнтирів, нерозуміння високого сенсу життя, неможливість стикнутися в умовах існуючої реальності з позитивними прикладами, зразками звершення справжніх корисних справ, життям у здоровому і дружньому колективі, проявами моральності та відданого служіння Батьківщині. А саме це і є основою змісту діяльності Федерації військово-спортивного хортингу України, інструкторський склад якої працює за принципом: "Учень – це не посудина, яку потрібно наповнити знаннями, а факел, який треба запалити патріотизмом". Розвиток системи клубів військово-спортивного хортингу, залучення в неї великої кількості "важких" і проблемних дітей та підлітків із самих різних категорій молоді дозволить зробити відчутний зсув у вирішенні найважливішої проблеми сучасного підростаючого покоління, і не лише його виховання чи повноцінного розвитку, а й гідної соціалізації та самореалізації як громадян і патріотів своєї Батьківщини.

Такий підхід дозволить вирішити багато назрілих проблем щодо простих громадян, особливо підростаючого покоління, причому не тільки педагогічного, а й соціального, духовного, морального, правового й іншого характеру. Завдяки формуванню та розвитку у дітей та молоді складових патріотизму, таких найважливіших соціально значущих якостей, як висока моральність, громадянська зрілість, любов до Батьківщини, відповідальність, почуття обов'язку, вірність традиціям, набагато зростуть можливості їх активної участі у вирішенні найважливіших проблем суспільства в різних сферах діяльності. У тому числі у військовій і правоохоронній справі, що пов'язані із забезпеченням національної безпеки держави. Поліпшення якісних характеристик дітей і молоді благотворно відіб'ється на суспільстві в цілому. Висока духовність, моральність, активна громадянська позиція, цивільно-патріотична і духовно-моральна свідомість дітей і молоді будуть у великій мірі сприяти успішному вирішенню завдань, пов'язаних з відродженням величі та могутності України. Сучасне українське суспільство придбає найцінніший скарб – виховане молоде покоління з творчим потенціалом, яке буде визначатися насамперед готовністю взяти на себе відповідальність за майбутнє України.

Військово-спортивний хортинг – це справжня школа мужності для юнаків, які планують служити у Збройних Силах України, але це й освітня технологія військово-патріотичного спрямування, оскільки всіма доступними формами озброює юного громадянина найважливішими морально-психологічними якостями, необхідними як майбутньому захиснику Батьківщини, так і цілком мирній людині. Адже сміливість, твердість характеру, фізична витривалість необхідні як захиснику Батьківщини, так і лікарю, інженеру, водію тощо. У секції військово-спортивного хортингу хлопці й дівчата отримують першу профорієнтацію, практично знайомляться з майбутньою військовою спеціальністю розвідника, снайпера, зв'язківця, кінолога, водія, санінструктора, виконуючі стрибки з парашутом, готуються до служби у десанті та військах спецпризначення. Адже освоєння штатної бойової техніки у військах піде успішніше, якщо молода людина ще до призову на службу ознайомився з пристроєм і експлуатацією автомобіля, мотоцикла, трактора, навчиться розбирати й збирати автомат. Походи, змагання, воєнізовані ігри, що проводяться за правилами військово-спортивного хортингу зміцнюють силу волі, виробляють у молодих людей терпець до специфічних військових навантажень, дають доволі стійкі навички одноборства й основи самозахисту та застосування ефективних прийомів хортингу.

Завдання підготовки захисників Батьківщини, що стоять перед Федерацією військово-спортивного хортингу України, її кваліфікованим інструкторським і педагогічним колективом, вельми складні та відповідальні. Кожен інструктор федерації повинен переглянути як, і за допомогою яких форм роботи, засобів, методів і прийомів прищепити сучасному юнакові почуття патріотизму, що гарантувало б подальше зміцнення української армії, повагу до неї, захист інтересів Батьківщини як у мирний, так і у воєнний час. Проведення підготовчих вишколів і змагань з військово-спортивного хортингу – це перевірений часом спосіб навіювання молодому поколінню глибокого розуміння нашої сили і віри в стійкість України.

Виховна та підготовча діяльність з військово-спортивного хортингу здійснюється за трьома системними напрямами:

I. Виховання учнів на бойових і спортивних традиціях українського народу та Збройних Сил України.

Даний напрям включає в себе наступні заходи:

Заходи з увічнення пам'яті полеглих у боротьбі за незалежність нашої Батьківщини, шефство над братськими похованнями, вахта пам'яті – виставляння почесної варти на братських похованнях, над якими шефствує федерація, виставлення почесної варти біля пам'ятників героїв, покладання гірлянди слави, проведення мітингів та інших патріотичних заходів біля могил загиблих воїнів і в інших пам'ятних місцях. Проведення екскурсій, уроків мужності, зустрічей із ветеранами. Вітання і виступи з концертами перед ветеранами війни і праці. Святкування пам'ятних дат, проведення виставок, вікторин, конкурсів, переглядів фільмів патріотичної тематики. Проведення конкурсів військово-патріотичної пісні, а також інших святкових заходів (концертів) присвячених великим святам.

II. Військово-спортивні ігри.

Насамперед, це – «Національна дитячо-юнацька військово-спортивна гра «Хортинг-Патріот», яка в комплексі вирішує завдання майже всіх компонентів системи військово-патріотичного виховання дітей і молоді шкільного віку. Громадська організація «Національна дитячо-юнацька військово-спортивна гра «Хортинг-Патріот» заснована в Україні у 2015 році та зареєстрована Головним управлінням юстиції у м. Києві Міністерства юстиції України, свідоцтво про реєстрацію громадського об’єднання як громадської організації № 1430225 від 26 лютого 2015 року. Практична значимість гри чітко простежується з допомогою зворотного зв'язку "Школа-Армія". Досвід проведення гри "Хортинг-Патріот" показав популярність і важливість цієї форми військово-патріотичного і фізичного виховання учнів. Гра "Хортинг-Патріот" робить позитивний вплив на організаційне зміцнення колективу класу, сприяє розвитку громадської активності дітей, формує якості, необхідні майбутньому воїну, захиснику Батьківщини.

Не менш важливу роль у патріотичному вихованні, відіграють місячники оборонно-масової та спортивно-оздоровчої роботи, військово-спортивні естафети, військово-спортивні свята, День фізичної культури і спорту, День захисника Вітчизни, які прийнято проводити і відмічати в колективі Федерації військово-спортивного хортингу України.

III. Взаємозв'язок інструкторського та військового колективів.

Робота за даним напрямом здійснюється через керівництво військово-прикладними гуртками та секціями, спільну організацію оборонно-спортивних таборів, військово-польових зборів, зустрічей з військовослужбовцями. Дані напрями є виховними комплексами патріотичного спрямування. Також регулярно проводяться навчальні збори і семінари з військово-спортивного хортингу, під час яких учасники підвищують спортивну майстерність і військову виучку. Не применшуючи ролі позакласної та позашкільної роботи з учнями з патріотичного виховання, інструктори федерації приймають участь у проведенні відкритих уроків у школах, тому що саме урок стоїть на чолі всього виховного процесу. Кожен загальноосвітній предмет об'єктивно має великий патріотичний потенціал. Спеціальний розділ у предметі «Захист Вітчизни» – «Самооборона» покликаний закріпити вже наявні в учнів знання з допризовної підготовки, привести їх у систему, доповнивши новими знаннями, навчити застосовувати прийоми хортингу на практиці, отримані на заняттях знання і вміння, іншими словами – сформувати вміння та навички військово-прикладного характеру.

Уроки з предмету «Захист Вітчизни» є особливою ланкою в системі військово-спортивного хортингу, оскільки охоплюють, на відміну від інших предметів, контингент учнів школи, які вивчають військову справу. Крім того, програма предмету передбачає не тільки військову підготовку, а й психологічну. Уроки носять як повчальний, так і розвивальний характер. Для забезпечення більш повної реалізації цілей навчально-виховного процесу існує методична література з військово-спортивного хортингу.

Гуртки з військово-спортивного хортингу, що створюються в загальноосвітніх навчальних закладах, стають виховними центрами військово-патріотичної роботи в місцевому мікрорайоні. Наявність у школі подібного гуртка сприяє наданню всієї проведеної роботи системності, закріпленню позитивних військових, спортивних, культурних та інших традицій. Гуртківці облаштовують куточки бойової слави українського народу, де розміщено матеріали з пошукової роботи, що сприяє вихованню школярів на героїчних традиціях старших поколінь.

Також проводяться спортивно-масові свята двору, для залучення великої кількості населення в спортивне життя району:

– показові виступи хортингістів;

– спортивне свято двору «День Перемоги»;

– спортивне свято «Назустріч спорту»;

– веселі старти «Зі спортом з дитинства»;

– сімейні старти та багато іншого.

Дана система клубів військово-спортивного хортингу, створена в школах, реально допомагає управляти процесом підготовки учнів до захисту Батьківщини, додає всій роботі, що проводиться, системності, послідовності та цілеспрямованості, забезпечує спадкоємність в організації та розвитку патріотичної діяльності школярів. Розуміючи всю складність питання патріотичного виховання, Федерація військово-спортивного хортингу України приймає на себе основне навантаження з патріотичного виховання підростаючого покоління, адже саме тут формується майбутній розвиток Батьківщини. Виховання громадянина-патріота – це стратегічна мета системи військово-спортивного хортингу зараз, і буде такою надалі. Патріотична свідомість наших громадян залишається найважливішою цінністю, однією з основ духовно-моральної єдності суспільства.

Виховати людину, яка любить свою землю, свій народ, готову до захисту Батьківщини – дуже непросте завдання. Але воно, безумовно, здійснене, якщо усі ланки освіти в Україні будуть виконувати його з любов'ю і добротою. Вирішуючи це завдання, не варто повторювати ті помилки в справі патріотичного виховання, що були допущені раніше. Від того, як буде розгалужена мережа клубів військово-спортивного хортингу, як буде поставлена робота з патріотичного виховання в усіх школах нашої країни, і залежить багато в чому виконання цієї складної проблеми сучасного життя.

Дана система з військово-патріотичного виховання є постійно діючою і спрямована на кінцевий результат – виховати громадянина-патріота. Вся проведена робота федерації з патріотичного виховання, дає свої позитивні результати. Хлопці й дівчата займаються і навчаються у клубах військово-спортивного хортингу із захопленням, і це, мабуть, радує найбільше. За останні роки не один випускник федерації не намагався ухилитися від служби у Збройних Силах України, не став на шлях злочинності й криміналу. При зустрічі з випускниками, які проходять службу в армії, курсантами військових училищ приємно чути схвальні відгуки про військово-спортивний хортинг у школах та про патріотизм вихованців.

Учні військово-спортивного хортингу навчаються з величезним бажанням та інтересом, беруть участь в уроках мужності, днях військової слави, в "Національній дитячо-юнацькій військово-спортивній грі "Хортинг-Патріот", зустрічаються з ветеранами війни та воїнами запасу, беруть участь у військово-спортивних змаганнях та інших заходах патріотичного напряму.

Діти й юнаки добре засвоїли головне, що любов до Батьківщини – це прояв патріотизму, а захист Вітчизни – це борг і обов'язок патріота. Загальні спостереження показали, що шкільний клуб військово-спортивного хортингу, який працює на базі навчального закладу (школи, училища, технікуму) у позаурочний час, володіє великими можливостями для організації патріотичного виховання школярів.

В освітньому і виховному просторі військово-спортивного хортингу поєднуються військово-теоретична і фізична підготовка, паралельно вирішуються питання духовного та фізичного розвитку, і, як стверджує офіційна звітна документація Міністерства освіти і науки України, поєднання цих факторів позитивно виділяє хортинг з інших існуючих нині форм організації позаурочної діяльності школярів. Кожен такий клуб може мати певну спрямованість, завдяки чому в одному районі буде представлений весь спектр патріотичної роботи з підростаючим поколінням, що є суттєвою перевагою великого міста. При цьому діяльність кожного такого клубу повинна бути спрямована на вирішення завдань патріотичного виховання, що включає військово-прикладну та фізичну підготовку підлітків і побудована з урахуванням індивідуальних психологічних особливостей учнів, соціально-психологічних особливостей їхнього проживання, матеріально-технічного оснащення шкільного клубу військово-спортивного хортингу, педагогічних можливостей та фахової кваліфікації інструкторського персоналу.

Це вирішує основне завдання молодіжної політики Федерації військово-спортивного хортингу України: дати Збройним Силам України призовника, здатного повноцінно вирішувати бойові завдання з перших тижнів служби, а нашій країні – фізично і духовно розвиненого патріота. Тому федерація створила таку систему, що включає у себе весь комплекс заходів щодо патріотичного виховання, а завершує випуском з навчального клубу призовника, готового до служби в армії.

Тісна співпраця з державними органами законодавчої та виконавчої влади, активна взаємодія з органами освіти, фізкультури і спорту, молодіжної політики дозволяють не тільки більш якісно й ефективно виконувати статутні завдання федерації, але й удосконалювати і розвивати матеріально-технічну базу військово-патріотичної діяльності, тримати у себе на балансі військові та цивільні туристичні намети, макети вогнепальної та холодної зброї, мати спеціальну форму і тренувальне спорядження, розширювати й поглиблювати форми своєї участі в процесі забезпечення військової та національної безпеки України. На сьогодні чітко визначені не тільки нові завдання федерації, але й напрями її розвитку, стратегія відродження традицій військово-молодіжного руху. Суть у тому, щоб максимально використовувати потенціал, що має національний вид спорту України – хортинг, особливо людський (розгалужену мережу спортивних клубів, професійно підготовлений кількісний та якісний склад фахівців хортингу), вжити всіх можливих заходів до значного поліпшення умов діяльності регіональних, обласних, міських і районних організацій військово-спортивного хортингу, окремих клубів, секцій і гуртків. Федерація має розроблені спеціальні програми розвитку, проводяться активні заходи щодо створення мережі центрів військово-спортивного хортингу та підготовки молоді до військової служби, вирішуються питання системного інформаційного, методичного, матеріально-технічного, фінансового та іншого забезпечення роботи всіх установ і підрозділів федерації.

Таким чином, можна визначити патріотичне виховання засобами військово-спортивного хортингу як багатопланову, систематичну, цілеспрямовану і скоординовану діяльність громадських об'єднань і філій Федерації військово-спортивного хортингу України у співпраці з державними органами для формування у молоді високої патріотичної свідомості, піднесеного почуття вірності до своєї Вітчизни, готовності до виконання громадянського обов'язку, найважливіших конституційних обов'язків щодо захисту інтересів Батьківщини.

Метою патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу є розвиток у молоді громадянськості, патріотизму як найважливіших духовно-моральних і соціальних цінностей, формування у неї професійно значущих якостей, умінь і готовності до їх активного прояву в різних сферах життя суспільства, особливо в процесі військової служби та інших видах державної служби, вірності конституційному і військовому обов'язку в умовах мирного і воєнного часу, високої громадянської відповідальності та особистої дисциплінованості.

Для досягнення цієї мети потрібно виконання наступних основних завдань:

– проведення науково обґрунтованої управлінської та організаторської діяльності щодо створення умов для ефективного патріотичного виховання молоді засобами військово-спортивного хортингу;

– затвердження у свідомості і почуттях молоді засобами військово-спортивного хортингу патріотичних цінностей, поглядів і переконань, поваги до культурного та історичного минулого України, до оздоровчих і спортивних традицій, підвищення престижу державної служби Батьківщині;

– створення нової ефективної системи патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу, що забезпечує оптимальні умови розвитку у молоді вірності до Батьківщини, готовності до гідного служіння суспільству і державі, чесному виконанню службових обов'язків;

– створення засобами військово-спортивного хортингу механізму, що забезпечує ефективне функціонування цілісної системи патріотичного виховання молоді, в тому числі тих, хто проходить службу в лавах Збройних Сил України, інших формуваннях і органах.

Зміст патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу визначається його метою і завданнями, обумовлюється особливостями, динамікою і рівнем розвитку українського суспільства, станом його економічної, духовної, соціально-політичної та інших сфер життя, проблемами формування підростаючого покоління, головними тенденціями розвитку даного процесу. З урахуванням цих чинників у змісті патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу можна виділити два основних, тісно взаємопов'язаних між собою компоненти. Перший з них характеризується більш широкою соціально-педагогічною спрямованістю. Він ґрунтується на таких елементах, як:

– позитивні світоглядні погляди і позиції з основних соціальних, історичних, моральних, політичних, військових, спортивних та іншим проблем;

– найважливіші духовно-моральні, діяльні якості: любов до Батьківщини, повага до законності, відповідальність за виконання конституційних обов'язків по захисту Вітчизни, забезпечення безпеки її громадян тощо.

Соціально-педагогічний компонент змісту патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу є домінуючим і становить його основу. Тільки сформувавши особистість як громадянина і патріота України з притаманними йому цінностями, поглядами, орієнтаціями, інтересами, установками, мотивами діяльності та поведінки, можна розраховувати на успішне вирішення більш конкретних завдань з підготовки до реалізації функції захисту Вітчизни, військової і цивільної державної служби.

У сучасних умовах, коли вирішується проблема професіоналізації особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань і органів, значно зросла роль і значення патріотичного виховання. Це передбачає його більш глибоку й послідовну диференціацію, ґрунтовну і всебічну розробку у відповідності з тими конкретними завданнями практичного характеру, що покладаються на захисників Вітчизни у процесі проходження військової служби.

Призначення системи патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу полягає у забезпеченні на практиці комплексного врахування усіх факторів, що впливають на патріотичне виховання учнів, у створенні необхідних умов і механізмів, що сприяють підвищенню ефективності в процесі виконання завдань учня в інтересах суспільства, держави, зміцнення Збройних Сил України.

Основним інститутом, що забезпечує організацію всієї системи патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу, її функціонування та контроль за його ефективністю і кінцевими результатами, є Федерація військово-спортивного хортингу України. Вона організовує процес патріотичного виховання підростаючого покоління на рівні дошкільного і насамперед сімейного виховання, школи, при отриманні професійної освіти, на рівні місцевих органів самоврядування, в міністерствах, відомствах тощо. Патріотичне виховання молоді – один з провідних напрямів молодіжної політики федерації на етапі перехідного періоду, в якому знаходиться Україна та на довготривалу перспективу.

Підводячи підсумки дослідження, можна зазначити, що система патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу включає:

– формування і розвиток соціально значущих цінностей, громадянськості й патріотизму в процесі виховання і навчання в клубах військово-спортивного хортингу;

– формування в учнів гуртків і секцій на заняттях з військово-спортивного хортингу і навчально-польових зборах готовності до військової служби, до дій у специфічних і екстремальних умовах;

– масову патріотичну і військово-патріотичну роботу, що організовує і здійснює Федерація військово-спортивного хортингу України (патріотичні та військово-патріотичні, культурно-історичні та військово-історичні, військово-технічні та військово-спортивні й інші клуби та об'єднання, спеціальні школи, курси, гуртки, спортивні секції; місячники і дні патріотичної роботи, вахти пам'яті, пошукова діяльність; Національна дитячо-юнацька військово-спортивна гра «Хортинг-Патріот»; походи тощо);

– діяльність засобів масової інформації, заснованих федерацією, творчих спілок, працівників культури і мистецтва, відповідних наукових, молодіжних асоціацій, організацій, в тій чи іншій мірі спрямовану на розгляд, освітлення і пошук вирішення проблем патріотичного виховання у процесі занять військово-спортивним хортингом, на формування і розвиток особистості громадянина і захисника Вітчизни.

Щодо подальшого розроблення методики виховання патріотизму у процесі занять військово-спортивним хортингом можна констатувати той факт, що на даний момент у науковій сфері багато найважливіших проблем з цієї тематики не вирішено, а зважаючи на те, що дана система виникла нещодавно, їх розробкою і дослідженням ніхто не займається. Системного підходу до цієї діяльності немає. Науковий потенціал у відповідних дослідних, перш за все військових і освітніх установах не реалізується. Педагогічна наука практично не задіяна у розробці питань патріотичного виховання засобами військово-спортивного хортингу. Внаслідок цього не достатньо конкретизовані концептуальні засади виховної діяльності Федерації військово-спортивного хортингу України, і тому ми маємо відкритий простір для подальших наукових досліджень в усіх виховних напрямах військово-спортивного хортингу як національного професійно-прикладного виду спорту України.

 

"Енциклопедія хортингу"

Едуард Єрьоменко

© 2015 р.